کاهش استفاده از کتاب دیجیتال

کاهش استفاده از کتاب های دیجیتال در سال گذشته

۲ سال قبل

آخرین بررسی‌ها نشان دهنده کاهش استفاده خوانندگان انگلیسی از کتاب‌های دیجیتال و بازگشت به سوی کتاب‌های کاغذی است.


به گزارش ایسنا، «گاردین» نوشت: فروش کتاب های دیجیتالی در انگلستان طی سال گذشته ۱۷ درصد کاهش داشته و کتاب خوان ها دوباره از آثار چاپی استقبال کرده اند.

میزان فروش آثار دیجیتال طی یک سال گذشته در این کشور تا ۲۰۴ میلیون پوند تنزل کرده و این کمترین رقم از سال ۲۰۱۱ تاکنون بوده است. ۲۰۱۱ سالی بود که آمازون کیندل بازار کتاب چاپی انگلستان را با طوفانی درنوردید.

این دومین سالی است که آمار فروش کتاب های دیجیتال رو به کاهش بوده است. این رقم در سال ۲۰۱۵، سه درصد بود اما در سال گذشته به ۱۷ درصد رسید.

«استفن لوتینگا» مدیر اجرایی انجمن ناشران انگلیسی در این باره گفت: «من نمی گویم که رویای ای بوک از بین رفته، اما مردم کاملا به نتیجه رسیده اند که در چه اوقاتی می خواهند وقت شان را با صفحه های نمایش بگذرانند. آن ها دستگاه های مختلفی دارند که مدام در طول هفته باید به مانیتورهایشان خیره شوند، برای همین به یک نوع خستگی از صفحه های نمایش دچار شده اند. کتاب های چاپی فرصتی هستند تا آن ها از این مانیتورها فاصله بگیرند.»

فروش کتاب های دیجیتال در سال ۲۰۱۴ به بالاترین حد خود، یعنی ۲۷۵ میلیون پوند رسید و این در آن زمان نیمی از فروش کلی بازار کتاب انگلستان را تشکیل می داد. اما فروش این محصولات با کاهش محبوب ترین کتاب های یعنی ژانر ادبیات داستانی روز به روز کمتر شد. این دسته از آثار در سال گذشته ۱۶ درصد کمتر خریدار داشتند و فروش آن ها تا ۱۶۵ میلیون پوند کاهش پیدا کرد.

مطالعه بیشتر:  پایان تلخ و داغ "قهوه‌ی سرد آقای نویسنده"

در این میان اما پرفروش ترین عناوین در ژانر ادبیات کودک و نوجوان بودند؛ کتاب های «جی.کی رولینگ» به ویژه «هری پاتر و فرزند نفرین شده» و آثار «دیوید ویلیامز» از جمله کارهایی بودند که از نسخه های دیجیتالی آن ها استقبال فراوانی شد.

فروش کتاب های چاپی این آثار هم در سال گذشته رشد داشته است. براساس آمار به دست آمده، طی سال ۲۰۱۶ کتاب های چاپی حوزه ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات داستانی و غیرداستانی ۹ درصد افزایش داشته و به یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون پوند رسیده است.

Source :

ایسنا

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *