کتاب ترلان فریباوفی-آثار داغ

نویسنده‌ی زن ایرانی، برنده‌ی جایزه‌ی لیتپروم آلمان شد

۲ سال قبل

جایزه‌ی ادبی بنیاد لیتپروم در آلمان به فریبا وفی برای کتاب ترلان،، رسید. برنده‌ی این جایزه هر سال با رای خوانندگان انتخاب می‌شود.

به گفته‌ی فریباوفی این کتاب حدود ۱۴ سال پیش در نشر مرکز به چاپ رسیده‌بود که حدود دو سال قبل به آلمانی ترجمه شد.

پرنده‌ی من و رویای تبت از دیگر آثار این نویسنده‌ی ایرانی است که هردوی آن‌ها جوایز متعددی گرفته‌اند. فریبا وفی در نشان دادن جنبه‌ی دیگری از زندگی زنان تقش بسزایی داشته‌است و درونمایه‌ی داستان‌های او را نگاه جانبدارانه به زن، بحران هویت و یا مشکلات ارتباطی تشکیل می‌دهد.

کتاب ترلان داستان دختری است که در آرزوی نویسندگی است و چون محیط خانواده و شهرش را دوست ندارد و نمی‌تواند کاری پیدا کند به تهران می‌آید و تحت آموزش قرار می‌گیرد تا یک پاسبان شود. ترلان نویسنده‌ای آرام و گوشه‌گیر است و برخلاف او دوستش رعنا، شخصیتی برون‌گرا و معترض و جسور دارد. ترلان که عاشق چخوف است در محیط این خوابگاه با زندگی افراد دیگر آشنا می‌شود. کتاب ظاهرا شخصیت‌های گوناگونی دارد و ارتباط برقرار کردن با آنها کمی سخت به‌نظر میرسید.

بخش زیبایی از این کتاب را با هم می‌خوانیم:‌

اگر مثل آدم خداحافظی کنی، غصه می‌خوری ولی خیالت راحت است. اما جدایی بدون خداحافظی بد است، خیلی بد. یک دیدار ناتمام است؛ ذهن ناچار می‌شود هی به عقب برگردد و درست یک ذره مانده به آخر متوقف بشود. انگار بروی به سینما و آخر فیلم را ندیده برق برود یا گوشه‌ای از آنجا آتش بگیرد، یا هزار و یک اتفاق دیگر بیفتد و اتفاق اصلی، که همان آخر فیلم یا خداحافظی است، نیفتد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *