نسیم مرعشی

نسیم، امسال با هرس می‌آید

۲ سال قبل

نسیم مرعشی، نویسنده و فیلم‌‌نامه‌نویس تهرانی، متولد سال ۱۳۶۲ می‌باشد. او در رشته‌‌ی مهندسی مکانیک فارغ‌التحصیل  شده اما اکنون به نویسندگی می‌پردازد. مرعشی رتبه‌‌ی اول جایزه‌‌ی بیهقی برای داستان «نخجیر» (۱۳۹۲) و رتبه‌‌ی اول نخستین دوره‌ی «جایزه داستان تهران» برای داستان «رود» (۱۳۹۳) را به دست آورده است. فیلم‌نامه‌ی فیلم بهمن (مشترک با مرتضی فرشباف)(۱۳۹۳) را نوشته و رمان او با عنوان «پاییز فصل آخر سال است» سال ۹۳ منتشر شده‌است.

نسیم مرعشی روزنامه‌نگاری را از سال ۸۶ با معرفی کتاب در مجله همشهری جوان شروع کرد و حدود سال ۸۸ اولین داستانش را نوشت. اولین داستان بلند او، با نام «پاییز فصل آخر سال است» در مجموعه کتاب‌های قفسه‌ی آبی نشر چشمه در سال ۹۴منتشر شد و توانست در همان سال برنده جایزه جلال آل احمد شود. این رمان برش‌هایی از زندگی سه دختر در آستانه‌ی‌ ۳۰سالگی است. زندگی این سه دختر از دوران دانشگاه به هم گره خورده و حالا راهشان کاملا از هم جداست؛ اما روی زندگی هم تاثیر می‌گذارند. در قسمتی از این رمان می‌خوانیم:

نمی‌خواهم برگردم اهواز. آدم که راه رفته را برنمی‌گردد. همان سه چهار روزی که آن‌جا بودم فهمیدم نمی‌توانم بمانم. اهواز گرم است. هرم گرما از زمین بلند می‌شود و روی سینه‌ی آدم هوار می‌شود. چه‌قدر عصر بروی جاده‌ی ساحلی و برگردی و بشود بیست دقیقه؟ چه‌قدر زیر باد کولر که بوی خوب خاک می‌دهد مجله بخوانی؟ چه‌قدر عصرها بروی بازار کیان با زن‌های عرب سر رطب و ماهی زبیدی چانه بزنی و بخندی؟ این‌بار که رفتم، اهواز کوچک شده بود انگار. کوچک‌تر از کودکی‌ام. با چهار قدم از هر خیابانی رد می‌شدم. چهارشیر وصل شده بود به فلکه‌ی نخل‌ها. فلکه‌ی نخل‌ها وصل شده بود به سیدخلف. حیاط‌های کوچک و سنگرهای اندازه‌ی قوطی کبریت، وقتی خیره می‌شدم به‌شان، تصویرهای کودکی‌ام را به‌هم می‌ریخت و خاطره‌هایم را گم می‌کرد. شب‌ها آن‌جا قرار نمی‌گرفتم. دلم خانه‌ی خودم را می‌خواست.

نسیم مرعشی

دومین رمان نسیم مرعشی با نام «هَرَس» به تازگی توسط نشر چشمه چاپ شده و روز پنجشنبه ۲۰ مهر در کتابفروشی مرکزی این ناشر رونمایی شد. گفته شده است این رمان روایتی‌ کم‌تر شنیده‌شده از دوران بعد از جنگ عراق علیه ایران است اما نویسنده آن در گفت و گویی تاکید کرده‌است که «هرس» رمان جنگی به حساب نمی‌آید و جز چند صحنه کوتاه، در آن هیچ‌ خبری از جنگ نیست.

این رمان نسبت به کتاب قبلی، تجربه ای متفاوت است که روایتگر بلاتکلیفی، تردیدها و سرگشتگی های یک نسل آرمان خواه بود، این کتاب، درباره رازهایی است که سرنوشت پسران و مادرانی را رقم زدند که در لایه های تاریخی غلیظ گم شدند. رمان «هرس» صد و بیستمین عنوان مجموعه «کتاب های قفسه آبی» است که این ناشر چاپ می کند و با این حساب، یک اثر قصه گو محسوب می شود. رمان «هرس» در ۱۸ فصل نوشته شده است.

در قسمتی از این رمان می خوانیم:

صبح رسول مادرش را کنار کشید و گفت بروند، دخترها را هم با خودشان ببرند. رسول می خواست روزهای سه تایی بودن شان با شرهان را برای نوال بسازد. می خواست نبودنش در این سه ماه را جبران کند. می خواست از اول زندگی کنند. مثل همان روزهای شیرینی که شرهان دنیا آمده بود. می خواست زنش نوالِ همان روزها بشود. می خواست زندگی یادش بیاید. ام رسول گفت «پَه فکر کردی تنهایی از پس بچه شیرخشکی برمی آی؟»

نوال شنید و رسول اشک هایش را دید که روی صورتش برق زد. رسول گفت «برمی آم یومّا. نشد می گمت برگردی. تو هم خسته شدی خو. یه دو روز برو.»

او از شاگردان حسین سناپور است و داستانی به نام «سنگر» را در مجموعه داستان «پرسه در حوالی داستان امروز ۲»زیر نطر این استاد منتشر کرده است.

نسیم مرعشی در گفت‌و‌گو با سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین می‌گوید:« هر کس روش خاصی برای نوشتن دارد. خیلی‌ها نسخه اول را سریع می‌نویسند و بعد آن را بارها و بارها بازنویسی می‌کنند تا به نتیجه‌ای که می‌خواهند برسند. اما روش من این بود که تا پاراگراف قبلی به حد نهایت راضی‌ام نمی‌کرد سراغ پاراگراف بعد نمی‌رفتم. مثلا قبل از نوشتن تمام بخش‌های قبلی کتاب اولم، فصل را می‌خواندم و نهایی می‌کردم. تا فصل قبل یا بخش قبل هم نهایی نشده بود سراغ بعدی نمی‌رفتم. با این وجود یک سال هم برای بازنویسی‌اش وقت گذاشتم. گاهی فصل‌ها را پشت سر هم می‌خواندم و گاهی فصل‌های هر شخصیت را پشت سر هم می‌خواندم تا لحن از دست نرود.»

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

۳ دیدگاه داده شده

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم
  2. خیلی جالبه که یک مهندس تا این حد تونسته در این زمینه موفق باشه

    مطلب فوق العاده ای بود در مجموع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *