جایزه ادبی جنوب آسیا

داستان یک ازدواج مختصر

۱ سال قبل

آنوک آرودپراگاسام، نویسنده جوان سریلامکایی با رمان «داستان یک ازدواج مختصر» جایزه ادبی جنوب آسیا را برد.جایزه DSC هر ساله به کتاب‌های که توسط نویسندگانی از کشورهای جنوب آسیا نوشته شده اهدا می‌شود و از جایگاه ویژه‌ای در ادبیات این کشور محسوب می‌شود.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از بوک‌سلر، جایزه ادبی جنوب آسیا با عنوان DSC به رمان «داستان یک ازدواج مختصر» نوشته آنوک آرودپراگاسام، نویسنده سریلانکایی رسید.

در مراسمی که ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان‌ماه) برگزار شد، جایزه ۲۵ هزاری دلاری توسط عبدالمال عبدالمحیط وزیر اقتصاد بنگلادش به این نویسنده جوان اعطاء شد.

آنوک آرودپراگاسام، در شهر تامیل در جنوب سریلانکا به دنیا آمده و بزرگ شده است. وی کتابش را داستانی از جزیره‌ای جنگ زده معرفی می‌کند که انسان هیچ راه فراری از آن ندارد.

وی در گفتگو با خبرنگار گاردین می‌گوید: «این کتاب به نوعی سرگذشت خود من را به تصویر می‌کشد، چون من نیز در شهر تامیل متولد و بزرگ شده‌ام. من در این شهر هرچند در خانواده‌ای مرفه و به دور از جنگ زندگی کردم  ولی منطقه ما پر از جنگ بود و هیچ‌یک از شهروندان سریلانکا نباید خود را از دیگران جدا بداند. من شرایط مردم کشورم را درک کرده و سعی کردم در این کتاب تاریخچه‌ای کوتاه از آنچه مردم سریلانکا تجربه کردند را بنویسم.» 

جایزه DSC هر سال به کتاب‌های نوشته شده توسط نویسنده‌های کشورهای جنوب آسیا داده می‌شود و جایگاه ویژه‌ای در ادبیات این کشور برخوردار است.

پیش از این پنج کتاب به مرحله نهایی این جایزه راه یافته بودند، که عبارتند از:
– زندگی / نوشته آنجالی جوزف / انتشارات هارپرکالینز
– داستان یک ازدواج مختصر / نوشته آنوک آرودپراگاسام / انتشارات گراناتا
– روز انتخاب / نوشته آراویند آدیجا / انتشارات هارپرکالینز
– انجمن بمب‌های کوچک / نوشته کاران ماهاجان / انتشارات چاتو اند ویندوس
– در جنگل‌های شب/ نوشته استفن آلتر / انتشارات آلف بوک 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *