رضا امیرخانی

رضا امیرخانی

۱ سال قبل

به بهانه انتشار کتاب جدبد رضا امیرخانی، به شرحی کوتاه بر زندگی، آثار و کتاب محبوب او «ر‌ه‌ش» می‌پردازیم.

رضا امیرخانی نویسنده و منتقد ادبی ایرانی، متولد ۱۳۵۲ در تهران است. به گفتهٔ خودش، از نویسندگان متعهد به انقلاب اسلامی ایران است. به نوشتهٔ وبگاه کلمه، او اصولگراست هرچند در کتاب نفحات نفت و سفر سیستان انتقادات منصفانه و شدیدی به حامیان اصولگرایی و مدعی ذوب در ولایت می‌کند. قبل از اشتغال به نویسندگی مدرک کارشناسی خود را در رشته مکانیک از دانشگاه شریف تهران اخذ کرد. او دارای گواهی‌نامهٔ خلبانی نیز هست و در سال ۱۳۷۱، جوان‌ترین خلبان ایران لقب گرفت. او مدتی نیز رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران بود. وی که خود را از نویسندگان متعهد به انقلاب و هواخواه جمهوری اسلامی می‌داند، به غیر از نگارش رمان و داستان بلند و یک مجموعه داستان کوتاه، به تألیف سفرنامه و مقالات بلند تحلیلی اجتماعی نیز پرداخته‌است. امیرخانی به منظور نوشتن وقایع سفر سید علی خامنه‌ای در سال ۱۳۸۱ به استان سیستان و بلوچستان- که با نام داستان سیستان به چاپ رسیده‌است- یکی از همراهان وی بود.
برخی از آثار وی به زبان‌های روسی و اندونزیایی ترجمه شده‌است.

امیرخانی، در آثار خویش انتقاداتی گاه صریح و گاه به شکل ضمنی نسبت به سیاست‌های مسئولان دولت‌های هر دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب و هم‌چنین دولت‌های دوران جنگ ایران و عراق و دولت سازندگی، ابراز داشته‌است.

رضا امیرخانی

کتابهایی که او تا به حال به چاپ رسانده است:

 • ارمیا (رمان، سال ۱۳۷۴)، انتشارات سوره مهر
 • ناصر ارمنی (مجموعه داستان، سال ۱۳۷۸)، انتشارات کتاب نیستان
 • من او (رمان، سال ۱۳۷۸)، نشر افق
 • ازبه (داستان بلند، سال ۱۳۸۰)، انتشارات کتاب نیستان
 • داستان سیستان (سفرنامه، سال ۱۳۸۲)، انتشارات قدیانی
 • نشت نشا (مقاله بلند، سال ۱۳۸۴)، انتشارات قدیانی
 • بیوتن (رمان، سال ۱۳۸۷)، انتشارات علم
 • سرلوحه‌ها (مجموعه یادداشت‌های پراکنده سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ – سال ۸۸)
 • نفحات نفت (سال ۱۳۸۹)، نشرافق
 • جانستان کابلستان (سال ۱۳۹۰)، نشرافق
 • قیدار (سال ۱۳۹۱)، نشرافق
 • ر ه‍.ش (رمان، زمستان ۱۳۹۶)، نشر افق
رضا امیرخانی

در هفته های اخیر، تهران شاهد یک اتفاق مهم ادبی بود‌، و آن هم رونمایی از تازه‌ترین رمان رضا امیرخانی در کتابفروشی افق که صف طویل علاقه‌مندان به خرید کتاب بسیاری را شگفت‌زده کرد.

رضا امیرخانی در آئین رونمایی کتاب «رهش» گفت:« باید این کتاب را زودتر می‌نوشتم تا اینقدر بین دو کتابم فاصله نیفتد.» 

رونمایی رمان جدید امیرخانی که شش سال بعد از اثری داستانی قبلی‌اش منتشر شد، با استقبال کم نظیر طیف گسترده‌ای از نویسندگان، مترجمان و فعالان فرهنگی مانند رضا هاشمی‌نژاد، مصطفی خرامان، مهدی حجوانی، اسدالله امرایی، حسن محمودی، کیوان ارزاقی، محمد طلوعی، ثمین نبی‌پور و مخاطبانی که از تهران و شهرهای مجاور مانند قم، کرج، قزوین، اصفهان، دماوند و شهرهای دیگر آمده بودند روبه‌رو شد. به‌گونه‌ای که صف مردم به بیش از ۵۰۰ متر می‌رسید و به‌دلیل گنجایش کم کتابفروشی افق، افراد حاضر در این صف، پس از تخلیه کتابفروشی از افراد قبلی، به کتابفروشی رفته و کتاب را با امضا رضا امیرخانی می‌خریدند.

صف مخاطبان تازه‌ترین رمان رضا امیرخانی از ساعت چهار عصر تشکیل شد و خیلی زود به یکی از اتفاق‌های خیابان انقلاب در روز نوزدهم بهمن ماه تبدیل شد. صف مخاطبان رضا امیرخانی که از کنار کتابفروشی افق آغاز می‌گرفت در پیاده رو خیابان انقلاب از کنار سینما سپیده نیز گذشت و خیلی‌ها را به این اشتباه انداخت که آن را با صف جشنواره فیلم فجر و فیلم‌های پرطرفدارش یکی بدانند.

رمان «ره ش» در سه هزار نسخه منتشر شده است و پیش بینی می‌شود با توجه به استقبال غافلگیرکننده امروز، به زودی به چاپ دوم برسد.

رضا رسولی نویسنده در یادداشتی که آن را در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده است،‌ به موضوع استقبال قابل توجه از کتاب رضا امیرخانی پرداخته است. این یادداشت به شرح ذیل است:

استقبال پر اشتیاق علاقمندان به ادبیات از ره ش_ رمان جدید رضا امیر خانی_ تحلیل‌گران جامعه شناسی ادبیات را با این سوال مواجه می‌کند که مزیت او بر سایر نویسندگان چیست که اثر نخوانده‌اش با چنین اقبالی مواجه می‌شود و اساسا امتیاز این نویسنده چیست و چه دلایلی بر شهرت و محبوبیتش دلالت می‌کند؟

برای پاسخ گویی به این سوال لازم است، ۷ پنجره به روی آثار و رفتار این نویسنده گشوده شود.

۱٫تجربه زیستی متنوع ، پشتوانه‌ای پایدار، برای خلق آثاری جذاب است.

سفر او به بیش از ۳۰ کشور جهان. ایران گردی مستمرش به نحوی که بارها مسافر شهرها و استان‌های ایران بزرگ بوده و برخی نوارهای مرزی را بارها با پای پیاده پیموده است. دوستی و مراودات او با گروه‌های مختلف اجتماعی از روحانیون گرفته تا ورزشکاران و دانشجویان و بازرگانان و نخبگان علمی و سیاست مداران، از جمله منابع همین پشتوانه تلقی می‌شود.

۲٫ حرفه‌ای بودن از این نویسنده، چهره‌ای ساخته که در تمام سال‌های اخیر، بر فراز بوده و روی فرود را، نظاره نکرده است. نوشتن مستمر، پایمردی بر اندیشه‌های مستقل فکری، سپردن آثار به ناشران خوش نام و تخصصی ادبیات، توجه به ریزه‌کاری‌های مهمی مانند استفاده دائمی از لوگوی اسم بر روی جلد آثار و متکی بودن بر حمایت مخاطبان، جلوه‌هایی از حرفه‌ای‌گری اوست.

۳٫حفظ استقلال شخصی و اجتماعی. با وجود آشنایی و ارتباط گسترده و مستمرش با صاحبان مناصب ملی، هم چنان استقلال خود را حفظ کرده است و از دام‌های تبدیل شدن به یک کارمندِ_حتی عالی رتبه اما گوش به فرمان_چون آهوی گریز پا گریخته است و هرگز مسئولیت اجرایی در هیچ کدام از سازمان های دولتی یا حکومتی را نپذیرفته است و حتی وقتی در سفرنامه داستان سیستان، روایت سفر عالی ترین مقام کشور را به رشته تحریر در می‌آورد، استقلال رای خود را در قالب نقد و انتقاد و تحلیل ِ وضعیت، حفظ می‌کند.

۴٫ آثار او، امضای مستتر دارد و حتی اگر مخاطب نام او را بر جلد کتاب نبیند، از رسم الخط خاص آن، سمت و سوی محتوایی و لحن اثر، می‌تواند دریابد که آن چه می‌خواند، به قلم کیست.

۵٫سلوک شخصی. ادب فردی و آگاه بودن از ادب مقام در مواجهه با طبقه‌های طولی و عرضی افراد جامعه، تواضع غیر تصنعی، نجابت کلام و پیراستگی گفتار، صمیمت و شیک پوشی این نویسنده، از جمله رازهای آشکار محبوبیت و مقبولیت اوست.

۶٫بی‌نیازی از پدر خوانده‌های ادبی. او از همان سال‌هایی که محسود برخی جریان‌ها، انجمن‌ها و پدر خوانده‌های ادبی قرار گرفت و کار تا جایی پیش رفت که با تعبیر آمیخته با استخفاف نویسنده جوان! از او یاد می‌کردند و در عموم جوایز و جشنواره‌های ادبی ، آثارش را بایکوت کردند، با بی‌نیازی حرفه‌ای و رسانه‌ای، پاسخ این بی‌توجهی و بایکوت‌ها را داد.

۷٫ حضور و ارتباط مستمر و معنادار رسانه‌ای. در روزگاری که دیگر فعالیت‌های فرهنگی تک ساحتی نیست و هر اثر و موثری، باید در منظومه انعکاس رسانه‌ای دیده شود، ارتباط سازنده و جاگیری به هنگام رسانه‌ای او، به معرفی کتاب‌هایش، ضریب مضاعف داده است.

رضا امیرخانی

احمد پورامینی، ادیتور بخش بزرگسال نشر افق در ابتدای این مراسم به ارائه توضیحاتی درباره این کتاب پرداخت و گفت:«  نام کتاب رهش از مصدر رهیدن است که در واقع به اینها اسم مصدر می‌گویند یا اسم حاصل مصدر. از رهش می‌توان رهایی و رها شدن از چیزی را برداشت کرد.»

او همچنین بیان کرد:« امیرخانی در رمان «ر‌ه‌ش» موضوع توسعه‌ شهری را دست‌مایه قرار داده و تأثیرات آن را بر عرصه‌های زندگی انسان معاصر در قالب داستان زوجی معمار در تهران امروز به تصویر می‌کشد.»

رضا امیرخانی درباره این کتاب به ایبنا گفت:« من باید کتاب رهش را زودتر از این تمام می‌کردم اما به‌دلیل گرفتاری‌های کاری نتوانستم زودتر از این آن را تمام کنم و بین دو کتابم اینقدر فاصله افتاد.»

این نویسنده در ادامه توضیح داد:« در مقایسه با کتاب قبلی‌ام شخصیت اول خانم است و این مساله سبب شده کتاب نثر آرام‌تر و نرم‌تری داشته باشد.»

به گفته امیرخانی، شخصیت اصلی داستان خانم میانسالی است به نام لیا که خودش معمار است و همراه با همسرش که معمار است و در کار ساخت و ساز و شهرداری است و فرزند بیمارشان که مشکل تنفسی دارد خانواده‌ای کوچک دارند. داستان حول محور این خانواده است و کشمکشی که لیا با همسرش پیرامون مساله مدیریت شهری دارد و با ساخت‌وساز بی‌رویه و توسعه نامتوازن  شهری به خاطر فرزندش و فرزندان نسل آینده مخالف است.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *