اولین برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات در ترکیه

۲ سال قبل

شهرت اورهان پاموک بخاطر داشتن اولین جایزه‌ی ادبی نوبل در ترکیه است. او توانست برای اولین بار این جایزه را برای رمان “نام من سرخ” از آن خود کند.

فرید اورخان پاموک زاده‌ی ۷ ژوئن ۱۹۵۲ که در ایران به نام اورهان پاموک معروف است. او در یک کالج آمریکایی در استانبول دوران متوسطه را گذراند و سپس وارد رشته‌ی معماری شد و بخاطر بی‌علاقگی به این رشته آن‌را نیمه تمام رها کرد و به رشته‌ی روزنامه‌نگاری ادامه داد گرچه هرگز روزنامه‌نگاری هم نکرد.
اولین رمانی که نوشت جایزه‌ی ملی ارهان کمال و کتاب سال را از آن خود کرد. نام این رمان آقای جودت و پسران بود که درباره‌ی سه نسل از یک خانواده تاجر است و سه دوره از تاریخ ترکیه را شامل می‌شود. سومین کتابش قلعه‌ی سفید بود که بعد از چاپ آن کرسی تدریس ادبیات داستانی را در دانشگاه کلمبیا پذیرفت. این رمان به اکثر زبان‌های اروپایی ترجمه شده‌است و داستان، روایت جوانی ونیزی‌است که در قرن هفدهم توسط راهزن‌ها اسیر و گرفتار می‌شود و برده‌ی یک استاد ترک می‌شود. این شاگرد و استاد به جایی دور می‌روند و با کمک هم سلاحی می‌سازند.

پاموک تقریبا نویسنده‌ی جنجالی است. او اظهارات جنجال‌برانگیزی درباره‌ی کشتار کردهای ترکیه داشته و اولین نویسنده‌ی جهان اسلام است که با فتوای مرگ سلمان رشدی مخالفت کرد.

در بیشتر کتابهایش به روابط و مناسبات انسانی اهمیت می‌دهد مخصوصا در کتاب غریبه‌ای در سرم که با ترجمه‌ی صابر حسینی چاپ شده‌است ب داستان مردی را روایت می‌کند که به امید رسیدن به آرزوهایش راهی استانبول می‌شود و به دستفروشی و کارگری می‌پردازد. در این کتاب به تحلیل موضوعات انسانی و روابط آنها مثل رانت‌خواری، زمین‌خواری، کشتارهای اقلیت‌های مذهبی و نژادی می‌پردازد.

مطالعه بیشتر:  جادوي ترجمه‌ی رضايی

پاموک در سال ۲۰۰۶ جایزه‌ی نوبل را برای کتاب نام من سرخ از آن خود کرد. او در این رمان نقطه مشترک تاریخ ترکیه و ایران را در نظر داشته است. وی به شرح عشق و قتل در این رمان پرداخته است. چگونگی روابط بین دو فرهنگ غرب و شرق از دیگر موضوعات این رمان می باشد که از زبان نقاشان روایت شده است. از او آثار زیادی منتشر شده‌است مثل: خانه‌ی ساکت، کتاب سیاه، چهره‌ی پنهان، چمدان پدرم، برف و… .

او به عنوان یک نویسنده‌ی تاثیرگذار از اعطای جایزه‌ی نوبل ۲۰۱۶ به باب دیلن انتقاد کرد و معتقد بود نویسندگان مطرح زیادی وجود داشتند که شایسته‌ی این جایزه بودند و با دادن نوبل به دیلن قلب نویسنده‌های زیادی شکسته شد.

اورهان پاموک اخیرا دکترای افتخاری را از روسیه دریافت کرد و با حضور در روسیه، جایزه‌ی یاسنایا پولیانا را از بنیاد تولستوی برای غریبه ای در سرم دریافت کرد. او به عنوان مهمان افتخاری نمایشگاه بوداپست که از ۳۱ فروردین تا ۳ اردیبهشت برگزار شده بود، شرکت کرده و از او تجلیل شده است.

اخیرا رمان زنی با موهای قرمز از او با ترجمه‌ی مژده الفت توسط نشر نون چاپ شده‌است. در مجموع به این علت که در نوشته‌های پاموک نزدیکی فرهنگی با ایران قابل لمس می‌باشد، در ایران طرفداران زیادی دارد و کتابهایش توانسته‌اند در کشور ما به فروش خوبی برسند.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *