معرفی عامه پسند

معرفی رمان عامه‌پسند؛ آخرین کتاب بوکفسکی

۱ سال قبل

بوکفسکی نه تنها نویسنده‌ی داستان‌های کوتاه و بلند است، بلکه اشعار زیادی هم از او وجود دارند تا جایی‌که منتقدینی مثل سارتر او را بزرگترین شاعر آمریکایی می‌دانند. از او شش رمان به یادگار مانده‌است که عامه‌پسند آخرین آن‌هاست.

عامه‌پسند هم مثل بقیه آثار بوکفسکی روایت بخشی از زندگی و شرح‌حال خودش است. داستان پیرمرد کارآگاهی را بیان می‌کند که اصلا شبیه کارآگاه‌های دیگر زیرک و توانا نیست. این پیرمرد فقط با کمک شانس و دیگران می‌تواند پرونده‌هایش را به نتیجه برساند. شاید بتوان این کتاب را جزو دسته‌ی ادبیات پلیسی طبقه‌بندی کرد اما با این تفاوت که در آن هیچ جنایتی اتفاق نمی‌افتد.

بوکفسکی که از نویسنده‌های تاثیرگذار دوران خودش بوده‌است، در متن‌هایش نوعی ناامیدی و حتی پوچ‌گرایی را نشان می‌دهد که ظاهرا زاده‌ی زندگی در آن دوران آمریکا بوده و گریبان تعداد زیادی از مردم را گرفته‌بوده‌است.

اغلب بهترین قسمت‌های زندگی زمانی بوده‌اند که هیچ کاری نکرده‌ای و نشسته‌ای درباره‌ی زندگی فکر کرده‌ای. منظورم اینست که مثلا می‌فهمی که همه چیز بی‌معناست، بعد به این نتیجه می‌رسی که خیلی هم نمی‌تواند بی‌معنا باشد. چون تو می‌دانی بی‌معناست و همین آگاهی تو از بی‌معنا بودن، تقریبا معنایی به آن می‌دهد. می دانی منظورم چیست؟ بدبینی خوش بینانه.

زبان کتاب برخلاف تصوری که اسمش یا دسته‌اش به ما می‌دهد، طنز همراه با برخی جمله‌های فلسفی عمیق و غیرقابل انتظار است. مساله‌ی مهمی که  بلان به عنوان کارآگاه مطرح می‌کند، مرگ است. او با خانمی روبرو می‌شود که نام او مرگ است و زیباترین زنی است که تابحال دیده‌است. او ابدا قصد ندارد مرگ را چیز زشت و ترسناکی نشان دهد. قدرت مرگ را از همه چیز بالاتر بیان می‌کند و این زن که در قالب مرگ با او سروکار دارد، همیشه همراه اوست و حتی در خیلی از موقعیت‌ها به او کمک هم می‌کند.

سعی می کردم فکر کنم. شقیقه هام درد می کرد. بعد در باز شد و زنی که صحبتش بود وارد شد. چیزی که می‌توانم به شما بگویم این است که میلیاردها زن روی زمین زندگی می کنند. درسته؟ بعضی‌هایشان خوب اند. خیلی‌هاشان زیادی خوب‌اند. ولی گاه‌گداری طبیعت تمام حقه‌هاش را به کار می‌بندد تا زنی ویژه بسازد، زنی باورنکردنی، منظورم این است که نگاهش می‌کنی ولی نمی‌توانی باور کنی، همه‌ی حرکاتش مثل موج زیباست و بی‌نقص. مثل جیوه، مثل مار، مچ پایش را می‌بینی، بازویش یا زانویش را. تمام‌شان در کلیتی بی‌نقص و باشکوه با هم آمیخته‌اند. با چشمانی خندان و زیبا، دهانی خوش‌حالت و لب‌هایی که هر لحظه منتظرند تا به خنده بر درماندگی‌ات باز شوند.

معرفی عامه پسند

بوکفسکی موضوعاتی را در قالب نوعی ادبیات تخیلی بیان می‌کند که تلنگری برای همه انسان‌ها است. جایی که موجودی فضایی با در قالب یک انسان با او آشنا می‌شود و نهایتا از زمین می‌رودو بوکفسکی علت رفتنش را اینگونه بیان می‌کند:

-ما دوباره قضیه رو بررسی کردیم. خیلی وحشتناکه. ما نمی‌خوایم روی زمین شما سکونت کنیم.

-چی وحشتناکه جینی؟

-زمین، دود، جنایت، هوای مسموم، آب مسموم، غذای مسموم، نفرت، نومیدی. همه‌چیز. تنها چیز زیبای زمین حیواناتشن که اون‌ها هم دارن قتل عام می‌شن. همه‌شون به زودی نابود می‌شن، به جز موش‌های دست‌آموز و اسب‌های مسابقه. خیلی ناراحت‌کننده‌ست، تعجب نداره که تو اینقدر مشروب می‌خوری.

-آره جینی، سلاح‌های اتمی رو هم فراموش نکن…

نمی‌توانم این کتاب را جزو دسته‌ کتاب‌های قوی ادبیات داستانی معرفی کنم. کتابی است که ادبیاتش متفاوت است اما آشفتگی و تنش ذهنی نویسنده و کاراگاهی به اسم بلان می‌تواند جذابیت داشته‌باشد و هم گاهی جملات کوتاه و تکرار بعضی کلماتش آزاردهنده‌ می‌شود، در مجموع موضوعاتی که در این کتاب مطرح می‌شود قابل تامل و جذاب است. به نوعی فلسفه‌ای را بیان می‌کند. البته بخاطر زبان طنزآمیزی که دارد خستگی را از خواننده دور می‌کند. خواندن این کتاب را برای آن‌هایی که انتظار دارند ادبیات همیشه مودب و با دیسیپلین باشد، توصیه نمی‌کنم. اما برای آن‌هایی که دوست دارند تجربه‌های متفاوتی داشته‌باشند و با ذهن‌های آشفته و عجیب هم روبرو شوند‌؛ توصیه می‌کنم.

مطالعه بیشتر:  در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب چه می‌گذرد؟

کتابی که من خواندم توسط نشر چشمه با ترجمه بسیار خوب پیمان خاکسار در سال ۱۳۹۵ با قیمت ۱۵۰۰۰ تومان منتشر شده‌است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *