فوتبال

فوتبال را بخوانیم

۱ سال قبل

این روزها که التهاب فوتبال مردم را در تمام دنیا در برگرفته، بیایید کمی فوتبال بخوانیم.

نوشته ای که در ادامه می‌خوانید کتاب‌های جدیدتر منتشر شده و معروف فوتبالی در ایران رو معرفی می‌کنه.

کتاب «پپ گواردیولا، پیروزی به عبارت دیگر»

گواردیولا

این کتاب رو گیلم بالاگه – روزنامه نگار برجسته دنیای فوتبال – در مورد زندگی گواردیولا، نوشته. تمرکز اصلی کتاب روی زمانی هست که پپ مربی بارسلونا بوده و در مورد این صحبت می‌کنه که پپ چطور تونست بارسلونای رویایی رو خلق کنه که افتخارات بی همتایی به دست بیاره.

کتاب از دوران کودکی پپ، هنگامی که در خیابان فوتبال بازی می‌کرد و رویاهای بزرگی در سر داشت شروع می‌شه و بعد از اون به دوران توپ جمع کنی او می‌پردازه و کم کم ماجرای وارد شدن پپ به دنیای فوتبال رو روایت می‌کنه و نهایتا مسیر او را تا رسیدن به قله‌های موفقیت در تیم بارسلونا نشون می‌ده.

کتاب پپ گواردیولا علاوه بر بررسی فلسفه مربیگری پپ، اطلاعات فوتبالی خوبی رو به خواننده منتقل می‌کنه و حتی پشت پرده یک سری از مسائل فوتبالی رو به خوبی به نمایش می‌گذاره و به خواننده می‌فهمونه که فوتبال، فراتر از مستطیل سبز هست.

پپ گواردیولا

قسمتی از متن کتاب:

بارسلونای گواردیولا حالا یک «فوتبال اصیل» بود که عیار بالایی را با خود به همراه داشت، نشانه ای از چیزی که جهان فوتبال تاکنون به خود ندیده بود. تیمی که محدودیتی نمی شناسد و با نشان دادن باور به سبک و شخصیت خود قادر به کسب بزرگی و عظمت شده بود. بازیکنان رختکن را در حالی برای جشن ترک کردند که پیراهن هایی با این شعار به تن کرده بودند: «هرچیزی که هدف مان بود را به دست آوردیم.»

مشخصات کتاب پپ گواردیولا:

نویسنده: گیلم بالاگه
ترجمه: حسین گازر
انتشارات: کتاب کوله پشتی
تعداد صفحات: ۴۷۲
قیمت: ۲۷۰۰۰ تومان
مصور – رنگی

کتاب «رهبری»

الکس فرگوسن

کتاب رهبری – درس هایی که از زندگی و سال های حضورم در منچستر یونایتد آموختم – نوشته سِر الکس فرگوسن مربی افسانه ای تیم منچستر یونایتد (معروف به شیاطین سرخ) و مایکل موریتز هست.

الکس فرگوسن در سال ۲۰۱۳ کتاب زندگی نامه خود را منتشر کرد اما کتاب رهبری را در سال ۲۰۱۵ نوشته شد. بنابراین این کتاب بیشتر از آنکه زندگی نامه فرگوسن باشه، حاوی نکات مدیریتی و درس هایی برای زندگی هست.

به گفته‌‌ی فرگوسن: این کتاب یه نوع جمع بندی درباره اطلاعاتی هست که از زندگی شخصی‌ام و همچنین مدیریت تیم‌های مختلف به دست آورده‌ام (اولین بار در اسکاتلند به مدت دوازده سال با تیم ایست استرلینگ شایر، نت میرن و آبردین، و در ادامه به مدت بیست و شش سال با تیم منچستریونایتد).

این کتاب تلاشی است در جهت توضیح اینکه چگونه ساختار کلی تیم منچستر را شکل دادم و با موفقیت پیش بردم. من به هیچ وجه ادعا نمی‌کنم که این مسائل را به راحتی می‌توان در جای دیگر به کار برد، بلکه امیدوارم خوانندگان کتاب ایده‌ها و راهکارهایی را بیابند که بتوانند آن ها را در زندگی خود پیاده کنند.

این کتاب در مورد درس‌ها و مشاهداتی ست که من در طول دوره مربیگری‌ام در رشته فوتبال به دست آوردم.

کتاب رهبری، مصور است و بعد از هر فصل یک عکس آمده. در انتهای کتاب هم جدول های مختلفی اومده که آمار مربیگری الکس فرگوسن را به شکل کامل نشان می‌ده. همچنین چند نامه در انتهای کتاب آمده که یکی از جالب ترین آن‌ها نامه یک هوادار به بازنشستگی فرگوسن هست.

الکس فرگوسن

قسمت هایی از متن کتاب رهبری:

بهترین معلمان در حقیقت قهرمانان گمنام جامعه هستند.

اگر مدیر یک شرکت بودم، همیشه به تفکرات جوانان با استعداد گوش می دادم چون بیشتر از همه با واقعیات زندگی امروزی و چشم اندازهای فردا ارتباط دارند.

بهترین فوتبالیست ها معمولا با خودشان مبارزه می کنند تا بهتر از قبل شوند.

دیوید بکهام هم بسیار فوق العاده بود. زمانی که به تیم منچستر آمد در یک اتاق اجاره ای زندگی می کرد. دیوید هم در نوبت صبح و بعدازطهر و هم زمان غروب به تمرین مشغول بود. زمانی که در ابتدای فصل می خواستیم از بازیکنان تست آمادگی هوازی بگیریم، دیوید همیشه بالاتر از دیگران قرار داشت. رونالدو هم همین طور بود. او دوست داشت تا به بهترین بازیکن جهان تبدیل شود و برای این کار مصمم بود.

من همیشه به بازیکنانم می گفتم: «لحظه ای که ما سخت تر از دیگر تیم ها تمرین نکنیم، دیگر منچستر نخواهیم بود.»

هر عضوی از تیم باید بداند که بخشی از یک پازل ظریق و پیچیده است. اگر تکه ای جابه جا شود، تصویر دیگر به درستی دیده نمی شود.

هرگز از پیروزی سیر نمی شدم.

افرادی که برای کسب غیرممکن ها از هرگونه تلاشی فروگذار نیستند، سزاوار ستایش هستند.

همه ما روزی شکست را تجربه کرده ایم. شکست بعضی را فلج می کند، و برعکس، بعضی را برمی انگیزاند. این اراده درونی ام برای اجتناب از شکست بود که همیشه انگیزه فوق العاده ای برای موفقیت را برایم فراهم می کرد.

مشخصات کتاب رهبری:

نویسنده: الکس فرگوسن – مایکل موریتز
ترجمه: حسین گازر
انتشارات: کتاب کوله پشتی
تعداد صفحات: ۴۳۲
مصور – سیاه و سفید، رنگی
قیمت چاپ نهم: ۲۴۰۰۰ تومان

کتاب «رهبری عملگرا»

کارلو_آنچلوتی

این کتاب بازتاب افکار و فلسفه های کارلو آنچلوتی، فوتبالیست و مربی مطرح جهان در مورد رهبری است. درس هایی که در یک فضای فوتبالی آموزش داده می‌شه اما در هر مکان دیگری هم می‌توان از اون‌ها استفاده کرد. چرا که رهبران بزرگ، در هر جایی که باشند ویژگی‌های مشترکی دارن.

آنچلوتی در مورد سبک رهبری خود می‌گه:

سبک من در رهبری، بخشی از خودِ من است، مطالق با سیرت من و ارکان اصلی شخصیتم.

کتاب به هیچ وجه شامل بحث های خشک مدیریتی و رهبری نیست. همه چیز در قالب مثال و داستان بیان میشه و مخاطب از خواندن کتاب خسته نمی‌شه. فصل‌ها کوتاه هستند و نکات مهم بعد از هر فصل دسته بندی شده‌اند. قسمت‌هایی هم که شامل نظر افراد مختلف در مورد کارلو است تنوع بیشتری به کتاب داده.

آنچلوتی خود در مورد کتاب رهبری عملگرا بیان می‌کنه:

اکنون، وقتی به گذشته می نگرم می توانم ببینم که فقیر اما خوشحال بودیم و خانواده ام، سرچشمه بسیاری از درس هایی بودند که آموختم و در این کتاب آن ها را می خوانید. چیزهایی مثل احترام، وفاداری، ارزشِ پول، سخت کوشی و اهمیت خانواده، این بذرها، خیلی زود در ذهنم کاشته شدند، رشد کردند و سپس زمانی که به عنوان بازیکن حرفه ای فوتبال و سپس مربی، کارم را آغار کردم، شکوفا شدند.

کارلو آنچلوتی

علاوه بر همه این‌ها، اگر عشق فوتبال باشید، از کتاب رهبری عملگرا لذت بی نهایت می‌برید. اطلاعات فوتبالی خوبی به دست خواهید آورد، بازیکنان مختلفی را بهتر خواهید شناخت و حتی از پیچیدگی برخی تصمیم ها آگاه خواهید شد.

ترجمه این کتاب هم یک ترجمه خوب و روان هست و اگر در قسمت‌هایی از کتاب اصطلاحات فوتبالی به کار رفته باشه یا اطلاعات فوتبالی لازم باشه، مترجم به کمک شما میاد. لذت خواندن درس‌های زیبای این کتاب رو از دست ندید.

مشخصات کتاب رهبری عملگرا:
نویسنده: کارلو آنچلوتی – کریس بردی – مایک فورد
ترجمه: امیرحسین فاضلی مقدم
انتشارات: کتاب کوله پشتی
تعداد صفحات: ۳۲۸
قیمت: ۱۸۰۰۰ تومان

کتاب «رهبری به سبک آقای خاص»

ژوزه مورینیو

کتاب ژوزه مورینیو ماجرای زندگی آقای خاص از مترجمیِ بابی رایسون تا نیمکت اولدترافورد هست. کسی که در سال ۲۰۱۵ در جشن صدسالگی فدراسیون فوتبال پرتغال به پاسِ افتخارآفرینی هایش، جایزه مربی قرن به او عطا شد.

تمرکز اصلی این کتاب بر روی دوران مربیگری مورینیو در تیم چلسی هست. تیمی که نویسنده کتاب، طرفدار سرسخت آن است. در همین راستا مترجم محترم احساس کردند که کتاب خارج از توازن است و به همین دلیل علاوه بر اینکه تمام بخش های کتاب رابرت بیزلی ترجمه شده است، بخش هایی از مقاله های مایکل کاکس و جاناتان ویلسون نیز در کتاب گنجانده شده.

مشخصات کتاب ژوزه مورینیو:
نویسنده: رابرت بیزلی
ترجمه: امیرحسین فاضلی مقدم
انتشارات: کتاب کوله پشتی
تعداد صفحات: ۴۴۴
مصور – رنگی
قیمت چاپ دوم: ۳۰۰۰۰ تومان

خیلی دوست داشتم ترتیب معرفی کتاب‌ها رو از پرفروش ترین‌های کتاب‌های فوتبالی آمازون شروع کنم اما متاسفانه ‌خیلی از این کتاب‌ها به فارسی ترجمه نشده. اما برای تماشای این لیست می‌تونید روی قسمت “پرفروش ترین‌های فوتبالی آمازون” کلیک کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *