معرفی کتاب گل صحرا اثر واریس دیری

سرگذشت گل صحرا، واریس دیری

۲ سال قبل

واریس دیری دختر فقیر و سخت‌کوش سومالیایی بعد از گذراندن روزهای سخت و پشت سرگذاشتن حوادث ناگوار، توانست با قدرت آنچه را که پیش رویش بود تغییر بدهد و به آنچه که می‌توانست باشد، برسد. واریس دیری امروز علاوه بر اینکه یک مانکن معروف است، بعنوان نماینده‌ی سازمان ملل در دفاع از حقوق زنان کشورش تلاش می‌کند.

واریس، زندگی خود را در یک خانواده‌ی پرجمعیت در دل صحراهای خشک و بی‌آب سومالی شروع می‌کند. از سه سالگی از گوسفندها و بزها نگهداری می‌کرده و خیلی زود تمام اصول کاری یک زن را در این زندگی سخت یاد می‌گیرد. واریس دیری علاوه بر بیان همه سختی‌هایی که در زندگی‌اش کشیده، آداب و رسوم آن روزهای قبیله‌های سومالی را بیان می‌کند.

وقتی دختری می‌خواهد ازدواج کند، زنان قبیله‌اش به صحرا می‌روند و گل صحرا که رنگ نارنجی مایل به زرد دارد را جمع می‌کنند. آن‌ها را خشک می‌کنند و بعد آب به آن‌ها اضافه می‌کنند تا خمیر درست شود. خمیر را به صورت عروس می‌مالند تا درخشش زردرنگی به آن بدهند. آن‌ها دست و پای عروس را با کشیدن شکل‌های زینتی با حنا می‌آرایند. دور چشم‌هایش را سرمه می‌کشند تا پررنگ و شهوت‌انگیز به نظر بیاید.

واریس که امروز هم نماینده‌ی سازمان ملل است و بعنوان سفیری برای پیش‌گیری از شیوع رنجی که خودش کشیده و عدم انتقال آن تجربه به دیگر دختران کودک فعالیت می‌کند؛ در سنین خیلی پایین ختنه شده‌است. در قبایل و حتی برخی شهر‌های آفریقایی دخترانشان را ختنه می‌کنند تا به اطمینان برسند که قبل از ازدواج، با مرد دیگری هم‌خوابگی نداشته باشد. این رسم ناراحت‌کننده و سخت که هنوز هم در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان سوم انجام می‌شود باعث بروز مشکلات جسمانی و روحی زیادی برای دختران مفعول می‌شود. بسیاری از این دختران در اثر خونریزی شدید جان خود را از دست می‌دهند و آن‌هایی که زنده می‌مانند تا آخر عمر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

زن کولی از راه رسید. در جامعه‌ی ما این زن شخص مهمی به حساب می‌آید؛ نه تنها بخاطر اینکه اطلاعات به خصوصی دارد، بلکه چون پول زیادی از راه ختنه‌کردن به دست می‌آورد. هزینه‌ی چنین تشریفاتی یکی از سنگین‌ترین مخارجی است که بر گردن افراد خانواده است. اما در واقع سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود، زیرا بدون آن دخترها به بازار ازدواج راه پیدا نمی‌کنند. با اندام‌های جنسی دست‌نخورده، آن‌ها برای ازدواج نامناسب تشخیص داده می‌شوند. زن هرزه‌ی کثیفی به حساب می‌آیند که هیچ مردی او را برای همسری انتخاب نمی‌کند. اما من او را بخاطر همه‌ی دخترانی که زیر دست‌هایش کشته شده‌اند، “قاتله‌زن” می‌نامم.

معرفی کتاب گل صحرا اثر واریس دیری

کتاب گل صحرا اثر واریس دیری

طی جریانی پدر واریس تصمیم می‌گیرد او را به عقد یک پیرمرد ۶۰ ساله درآورد و واریس که خود را شایسته این ازدواج نمی‌داند، از صحرا فرار می‌کند و با سختی‌های زیادی خود را به شهر می‌رساند و به منزل خاله‌ی خودش می‌رود و در آنجا شرایطی فراهم می‌شود که با شوهرخاله‌اش که سفیر لندن بوده‌است به اروپا سفر می‌کند و در آنجا کم‌کم به پیشرفتی که دلخواهش بود دست پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر:  معرفی رمان عامه‌پسند؛ آخرین کتاب بوکفسکی

نوشتن  یک معرفی از این کتاب کار سختی نیست، منتها توضیح دادن بیش از حد درباره‌ی یک داستان، منجر به لو رفتن و کم‌کردن جذابیت آن می‌شود، علی‌الخصوص که کتاب یک اتوبیوگرافی هم باشد.

اگر به دنبال خواندن یک کتاب با ادبیات در سطح بالا هستید، گل صحرا را توصیه نمی‌کنم اما اگر به دنبال رشد ابعاد شخصیتی خود، قدرت صبر و استقامت و آموختن هستید، گل صحرا را خوب بخوانید. متن کتاب ساده و روان است و خواندنش طولی نمی‌کشد. از تاثیرگذاری روانی کتاب نباید غافل شویم. از داستان‌هایی است که بیشتر از صد جمله انرژی دهنده و کتابهای موفقیت تاثیر خود را می‌گذارد.

پشت کتاب این متن نوشته‌شده‌است:

واریس دیری زنی فوق‌العاده است. روح او مانند زیبایی‌اش نفس را در سینه جبس می‌کند. او به شکلی مضاعف زندگی می‌کند. روزها مدل بین‌المللی معروف و سخنگوی حقوق زنان در آفریقاست و شب‌ها رؤیای بازگشت به خانه، به وطنش سومالی را در سر می‌پروراند.

وقتی واریس دوازده سال بیش‌تر نداشت، از زندگی کوچ‌نشینی صحرانشینی فرار کرد. چون پدرش در مقابل پنج شتر ترتیب ازدواجش را با مرد غریبه‌ای شصت ساله داده بود. او از صحرای سخت سومالی می‌گذرد و به لندن جایی که به وسیله‌ی عکاسی کشف می‌شود، سفر می‌کند اما با خود خاطرات ناگوار و درد و رتج واقعی سنتی کهن را به همراه می‌برد؛ ختنه، وقتی که او پنج سال داشت، ختنه شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه داده شده

  1. این فوق العاده ست؛ و دردناک…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *