معرفی عقاید یک دلقک

با “عقاید یک دلقک” آشنا شوید!

۲ سال قبل

عقاید یک دلقک، داستان زندگی عاشقانه دلقکی است که دیدگاه متفاوتی نسبت به زندگی، عشق و مذهب دارد. او که عاشق همسرش است  بعد از اینکه ترکش می‌کند دچار افسردگی می‌شود و به خانه خود در بن می‌رود و همانجا می‌ماند.

عقاید یک دلقک، یکی از جنجالی ترین رمانهای هاینریش بل، متفکر و نوینسده آلمانی ست که نوشته هایش به نوعی نمایشگر پوچی انسان قرن بیستم است. این کتاب در سال ۱۹۶۳ چاپ شد و بخاطر نگاه منفی که به کلیسا و مذهب داشت باعث بحث و جدل زیادی شد تا جاییکه حتی جایزه نوبل بل را زیر سوال بردند. کتابی با محتوای عاشقانه-مذهبی که توانسته جایگاه خوبی را در بین کتابهای این سبک پیدا کند.

معرفی کتاب

داستان، روایت زندگی دلقکی است به نام هانس شنیر که در دوران خشن و سرد هیتلر در آلمان زندگی می‌کند. هانس که فرزند یک خانواده ثروتنمد است بخاطر فضای سرد خانه و عشق به دختری مذهبی و جوان خانه را ترک می‌کند و به همراه ماری به شهر دیگری می‌روند. هانس بدون اعتقاد به هیچ مذهبی به انسانیت، صلح و هنر پایبند است و اعتقاد دارد که انسان خوب بودن ارتباطی به مذهب ندارد و در بخشی از کتاب می بینیم که از عدم درک هنر در جامعه اش دلخور است:

“مدت هاست که دیگر با کسی درباره‌ی پول و هنر حرف نمی‌زنم. هر وقت که این دو با هم برخورد می‌کنند، یک جای کار لنگ است. هنر را یا گران می‌خرند یا ارزان. در یک سیرک سیار انگلیسی دلقکی را دیدم که کارش بیست برابر و هنرش ده برابر من ارزش داشت و روزانه کمتر از ده مارک می‌گرفت: اسمش جیمز الیس بود و نزدیک پنجاه سال داشت و وقتی او را به شام دعوت کردم غذا عبارت بود از املت گوشت خوک، سالاد و شیرینی سیب حالش به‌هم خورد. او در عرض ده سال گذشته این مقدار غذا را در یک وعده نخورده بود. از وقتی جیمز را دیده ام دیگر درباره‌ی پول و هنر با کسی حرف نمی‌زنم.”

هانس عاشق دختری مذهبی به نام ماری است و او را علیرغم عدم ثبت رسمی ازدواج، همسر خود می‌داند و بعد از شش سال زندگی، ماری او را با نوشتن نامه ای بخاطر عقاید مذهبی‌اش ترک می‌کند و هانس بی‌دین در همه‌ی این داستان در عشق ماری می‌سوزد و مدام ماری را در کنار خودش می‌بیند. هانس که اعتقاد دارد به مرض تک‌همسری دچار شده است نمی‌تواند زن دیگری را به جای ماری بپذیرد. عشق زیبای او به ماری در تمام متن کتاب به چشم می‌خورد:

“دست هایش زیر بغلم گرم شده بود و به همان نسبت که دست هایش گرم می‌شد، من خواب آلوده تر می‌شدم. به زودی دست های او بودند که مرا گرم می‌کردند و وقتی از من پرسید: که آیا او را دوست می‌دارم و زیبا می‌دانمش، گفتم: واضح است. ولی او عقیده داشت که چیزهای واضح را هم با میل می‌شنود. و من زیر لب خواب آلود گفتم، بله، بله، او را زیبا می‌دانم و عاشق او هستم.”

معرفی یک عقاید دلقک

سردی و بی‌روح بودن جامعه شنیر کاملا به چشم می‌خورد. رفتارهای پدر و مادرش نسبت به خواهر، خود یا برادرش. رفتارهای کشیش ها و بزرگان ممکلت. نویسنده از عبارتهای تاثیرگذاری برای بیان این شرایط استفاده میکند:

گفتم: کار خیلی فوری دارم
گفت: کسی مرده؟
گفتم: نه، ولی چیزی شبیه به آن .
گفت: تصادف شدید اتومبیل؟
گفتم: نه، یک تصادف داخلی.
با صدایی کمی آرام تر گفت: آخ، خونریزی داخلی.
گفتم: نه، روحی، یک مسئله‌ی روحی است.
گویا این کلمه برایش نامفهوم بود، مدتی به طرزی سرد سکوت کرد.
گفتم: خدای من، آخر انسان از جسم و روح تشکیل شده است.

در این داستان چالشهای زیادی برای خواننده ایجاد می‌شود. مثل اینکه نقش مذهب در روابط آدمها تا چه اندازه جدی است؟ در تقابل دین و عشق کدام یک ارجحیت دارند؟ دین بالفطره نقص دارد یا برداشتهای اشتباه افراد باعث می‌شود بانقص بنظر برسد؟ آدمهای مذهبی رو می‌بینیم که خطاهای بزرگی می‌کنند اما بواسطه نقاب مذهب بازخواست نشده و دلقکی که هیچ نقابی ندارد برای کارهایی که خلاف انسانیت نیست گاهی متهم می‌شود و ذهن پر از سؤالش تا پایان داستان بی جواب می‌ماند. قلم خوب و بیان احساسات قابل لمس دلقک درقالب نویسنده جذابیت حسی خوبی را برای خواننده ایجاد می‌کند.
حتی دوبار و چندبار خواندن این کتاب خالی از لطف نیست و هربار به چیزهای جدیدتری درباره متن این کتاب می‌رسیم.

مطالعه بیشتر:  داستان "دختری در قطار" چه بود؟!

این کتاب با ترجمه محمد اسماعیل‌زاده توسط نشر چشمه و شریف لنکرانی توسط نشر جامی منتشر شده است.

اطلاعات کتاب

کتابی که نویسنده‌ی این متن خوانده‌ با مشخصات زیر بوده است:

نشر: چشمه

مترجم: محمد اسماعیل زاده

تعداد صفحات: ۳۵۳

نوع جلد: شمیز

وزن: ۳۰۰ گرم

چاپ: سی و هفتم،۱۳۹۵

 

پی نوشت: با تشکر از رعنا فراشائیان برای عکس و طرح ابتدای متن.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *