مسعود فروتن

قصه‌گوی مهربان، مهمان یزد شد

۲ سال قبل

مسعود فروتن لاریجانی نویسنده، مجری و کارگردان در پنجم خرداد ماه میهمان شهرتاریخی یزد و کتابسرای سرزمین من شد.

مسعود فروتن، متولد ۱۳۲۹در آمل. مدرس و کارگردان تلویزیونی. فارغ‌التحصیل کارگردانی تلویزیون از مدرسه‌ی عالی تلویزیون و سینما. کارگردان تلویزیونی بیش از صد تله‌تئاتر بوده‌است که می‌توان از میان‌شان به تله‌تئاترهای هنر، ملودی شهر بارانی، استاد معمار و خرده‌جنایت‌های زن و شوهری اشاره کرد. فروتن کارگردان تلویزیونی سریال‌هایی چون مجموعه‌های افسانه‌ی سلطان و شبان، مدرس، آینه و همه‌ی فرزندان من و کارگردان و مجری برنامه‌ی یادگاری بوده است. مجموعه‌داستان از سر دلتنگی و رمان ناتمام نوشته‌ی او است.

او با تجربه‌‌ی بالای در کارگردانی بیش از صد تئاتر و تله‌تئاتر و نویسندگی در پاسخ به سوال مجری مراسم درباره شیوه و منبع اصلی نوشتن داستان‌هایش و آنچه که وی را تشویق به نوشتن می‌کند، بیان کرد:

خواندن برای من زندگی‌ست و تا امروز می‌خوانم و می‌خوانم چراکه زندگی می‌کنم…
در واقع هم خاطرات و تجربه‌ی زیسته و هم منبع اطلاعات شخصی و خوانده‌ها تا به امروز بر نوشته‌هایم اثرگذار بوده.

او در ادامه صحبت پیرامون این مساله با نقل خاطره‌ای از دوران جوانی _ که مبنای نوشته‌ای در همشهری داستان شد_ دامنه‌ی تجربیات، خاطره‌ها و آشنایی خود با جهان و انسان‌های پیرامون را وسیع و مفید در نوشتن دانست.
سوال بعدی یکی از مخاطبان این‌گونه مطرح شد: “شما چهار داستان دارید ولی با توجه به سابقه‌ی کار شما در تئاتر ما خوانندگان توقع داریم نمایشنامه‌ای از شما بخوانیم ولی این اتفاق تا امروز نیفتاده! دلیل این مسأله چیست؟
استاد مسعود فروتن با ذکر این نکته که تجربه‌ی شعر گفتن هم داشته‌اند گفت:

نوشتن در تئاتر برای من جذاب نبوده و درواقع ذهن نمایشنامه‌نویس ندارم و با داستان راحت‌تر کنار می‌آیم و به‌صورت تصویری می‌نویسم و باید اعتراف کنم که من ترسیدم وارد این حوزه بشم، عدم موفقیت و سلیقه‌ای کار کردن کارگردانان تئاتر و سینما در این مورد مؤثر بوده و هست.

یکی از علاقه‌مندان به صدای گرم استاد فروتن پرسید آیا خودتان را نویسنده‌ی بهتری می‌دانید یا گوینده‌ی قوی‌تر؟
استاد فروتن جواب دادند:

من گویندگی را همیشه در کنار استعداد ذاتی تمرین کردم  و باید بگویم که پیشنهاد منصور ضابطیان در رادیو هفت بدلیل لحن مهربان و صمیمی و تصویری تعریف کردن یک قصه که اعتقاد او بود شروع کار رادیویی من بود و بعدها پیشنهادات بهتری داشتم.
من درس کارگردانی خوانده‌ام، دانشگاه رفته‌ام و عشقش را دارم ولی نوشتن علاقه‌ی دوست داشتنی من است و نوشتن عشق می‌خواهد و آرامش، در اصل نوشتن وقت عاشقی است.

گزارش جشن امضای مسعود فروتن

و اما در پاسخ به آخرین سوال مجری پیرامون تعامل سینما و ادبیات و این‌که ادبیات امروز ما ( داستان و رمان ) تا چه حدودی می‌تواند ضعف فیلم‌نامه را در سینمای ما جبران کند؟ گفت:

باید بدانیم که کارگردان‌ها سلیقه‌‌ی خودشان را مطرح می‌کنند و فیلم‌ها گاهی به زیبایی کتاب نیستند مثل دکتر ژیواگو یا کارهایی که در سینمای ما براساس نوشته‌های دولت آبادی ساخته شده (خاک ساخته‌ی مسعود کیمیایی) یا چهل‌سالگی ناهید طباطبایی، درواقع ما ضعف کارگردانی داریم، ادبیات ما قوی است مثل کلیدر و جای خالی سلوچ و به شدت برای سینما مناسب هستند.

این مراسم در واقع برای معرفی و جشن امضا‌ی کتاب‌های ایشان: یک مرد یک شب، ناتمام و در کوچه پس‌کوچه‌های کودکی برگزار شد.

مطالعه بیشتر:  در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب چه می‌گذرد؟

در پایان او به عنوان سفیر کتاب سرزمین من کتاب‌هایی را به مخاطبان یزدی پیشنهاد داد از جمله دختری که رهایش کردی، به عبارت دیگر و… .

مسعود فروتن، با بیش از سی سال تجربه در زمینه‌ی کارگردانی تلویزیونی، با صدای دلنشین و چهره‌ و خلق و خوی مهربانش توانست در این زمینه به سرعت به شهرت قابل‌قبولی دست پیدا کند، بطوری‌که بسیاری از بینندگان رادیو هفت اورا فقط به‌عنوان یک گوینده می‌شناسند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *