گزارش از نمایشگاه کتاب تهران

در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب چه می‌گذرد؟

۲ سال قبل

اگر هنوز به نمایشگاه کتاب امسال نرفته‌اید، سعی کرده‌ایم که گزارش کوتاهی برایتان آماده کنیم تا از حال و هوای کتابی نمایشگاه دور نباشید.سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، امسال برای دومین بار در مجموعه‌ی فرهنگی شهر آفتاب برگزار شد. این مجتمع واقع در بلوار خلیج فارس نزدیک به عوارضی اتوبان تهران-قم می‌باشد.

در ابتدای ورود، محوطه‌ی شهر آفتاب تصویر دل‌انگیز و راحتی از نمایشگاه به من نداد و بلافاصله متوجه شدم راه سختی پیش رو دارم. با اتوبوس‌های بی آرتی مسیر پارکینگ تا محل نمایشگاه را رفتیم. ورودی محوطه فضای خوبی را نشان داد و حال بد قبلی را از بین برد. محوطه‌ای سرسبز که نتیجه‌ی رشد گیاهان موجود در آن طی این دو، سه سال بود. تخم‌مرغ‌های رنگی زیبا، هرکدام با طرح‌های متفاوت سنتی، اسلیمی و مدرن فضای فرهنگی چشم نوازی را ساخته بودند. روبروی ورودی سالن‌های اصلی آرم نمایشگاه بالای نمادی از کتاب گذاشته شده‌بود.

بنرهای بزرگ نمایشگاه با شعار “یک کتاب بیشتر بخوانیم” را دیدم و به یاد شعار تیم جیک‌و‌بوک افتادم: “یک کتاب بیشتر“. این هماهنگی به نوعی خوشایند بود که ذهن جیک‌و‌بوک قبل از نمایشگاه به فکر خوانش کتاب‌ها حتی یک کتاب بیشتر بوده‌است.

سالن‌ها به تفکیک ناشران عمومی، ناشران خارجی، کتب آموزشی و کمک درسی، انتشارات کودک و نوجوان، شهرستانها دسته‌بندی شده بودند و جمعا بیش از هزار ناشر در نمایشگاه شرکت کرده بودند.

در ناشران عمومی، ناشران برتر سال گذشته هم امسال غرفه‌های بزرگ و پر از کتابهای معروفشان را داشتند. نشر چشمه که به‌نظر میرسد امسال هم پرفروش‌ترین کتابش را جزء از کل معرفی کند، با داشتن کتابهای متفاوت در حوزه‌های مختلف و اکثرا رمان‌های معروف و پرفروش شلوغی زیادی داشت. حال‌و‌هوای کتابخوانی در غرفه‌هایی مثل نشرچشمه، نشر نگاه، افق، مرکز یا نیماژ به وضوح دیده می‌شد. خیلی از افراد همانجا در حال خواندن کتابی بودند و زمان را ازدست نمی‌دادند. کار مفیدی که در چند غرفه مثل چشمه و نون دیدم این بود که لیست تمام کتاب‌های چاپ شده و موجود خود را بصورت کتابچه در اختیار مراجعین قرار می‌دادند تا بدون اتلاف وقت کتاب مدنظر خود را در بین لیست پیدا کنند.

مطالعه بیشتر:  حضور رخشان بنی‌اعتماد در یزد جهانی

به غرفه‌ی بزرگ نشر نیماژ که رسیدم صدای تقاضاها برای قهوه‌ی سرد آقای نویسنده تمامی نداشت! همه در جستجوی این کتاب بودند و نشر نیماژ بی شک این کتاب را پرفروشترین کتاب خود اعلام خواهد کرد. در نشر نیماژ کتابهای زیادی از نویسنده‌های داخلی دیدم. کتابهایی از مهدی جعفری، وحید پاک طینت، غلامرضا رضایی و… .

گزارش از نمایشگاه کتاب تهران

نشرچشمه با کتاب‌های زیادی که چاپ اول بودند وارد نمایشگاه شده بود. کتابهایی مثل: “نوشتن مانند بزرگان” اثر ویلیام کین، “حرکت در مه” اثر محمدحسن شهسواری و “درخت شلوار” نوشته‌ی بهزاد عبدی.

تازه‌های نشر ثالث هم جذاب بودند: “هارمونی نامطبوع” از مرضیه سبزعلیان، “احتیاط کنید سرتان به لوستر نخورد” از رسول یونان و کتاب سه جلدی “آدلف هیتلر” نوشته‌ی “یان کر شاو”و ترجمه‌ی محسن عسکری.

دیگر غرفه‌ هایی که توجهم را جلب کردند، غرفه‌‌ی نشرققنوس، نون، نیلوفر، ماهی و قطره بودند.کار متفاوتی که نشر افق انجام داده بود

دعوت نویسندگان کتابهای بزرگسالان و کودک و نوجوان به غرفه های مربوط بود. این نشر هر روز میزبانی یکی از این نویسنده‌ها را برعهده دارد و با اینکار جذابیت غرفه اش برای بازدیدکنندگان را افزایش داده است.

امسال ایتالیا مهمان ویژه‌ی نمایشگاه بود و غرفه‌ی بزرگی شامل کتابهای نویسندگان ایتالیایی ترجمه شده به فارسی و دیگر کتابهای ترجمه نشده را به خوداختصاص داده بود.

گزارش از نمایشگاه کتاب تهران
وارد سالن ناشران خارجی که شدم، علاقه‌ام به کتابخوانی چند برابر شد! چیدمان جذاب و شیک غرفه ها و جلدهای زیبای کتابها بدون آنکه چیزی از محتوای آن‌ها بدانی به خواندن تشویقت می‌کنند. هنری که کمتر در غرفه‌های ایرانی دیدم و یا اصلا ندیدم. کتابهای متنوع ادبی، علمی، آشپزی، شعر، کمیک و… با طراحی‌های دلپذیر وجود داشتند.

مطالعه بیشتر:  جایزه داستان کوتاه بهاران

در مجموع سطح نمایشگاه نسبت به سال قبل هم از نظر تدارکات و موقعیت مکانی و هم به لحاظ تنوع و کیفیت غرفه‌ها مقبول تر بود. امیدواریم هر سال کتاب‌های بیشتری خوانده شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

۱ دیدگاه داده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *