کتاب‌های کارآفرینی

۵ پیشنهاد فوق‌العاده برای خرید از نمایشگاه کتاب ( بخش چهارم: کارآفرینی)

۲ سال قبل

در حوزه کسب و کار کتاب‌‌های فراوانی نوشته شده که هر کدام به نحوی قابل توصیه است. اما سعی کردیم در لیست پیشنهادهای جیک‌وبوکی کسب‌وکار، بیشتر، کتاب‌هایی که در حوزه کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها مطرح هستند را معرفی کنیم. پس با ما همراه شوید.

کارآفرینی و کسب‌وکار

بسیاری از کتابهای کارآفرینی، ظاهراً به این فرض نوشته شده اند که یک کارآفرین، فرصت ندارد کتابهای مدیریتی زیادی بخواند و آنها کوشیده‌اند عصاره‌ای از مدیریت کسب و کار را در یک کتاب گرد آورند.به همین دلیل، بخشی از کتاب‌های رفتار سازمانی، بخشی از کتاب‌های مدیریت مالی، بخشی از کتاب های استراتژی، بخشی از کتاب‌های مدیریت منابع انسانی و البته تعدادی از قصه‌های کلاسیک کسب و کارهای موفق را با هم مخلوط می‌کنند و در معجونی به نام کتاب کارآفرینی به خواننده ارائه می‌کنند.

مطالعه کتاب‌‌‌های این لیست را به شدت به دوستانی که به حوزه استارتاپ‌ها و کارآفرینی علاقه‌مند هستند توصیه می‌کنیم.

۱) کتاب خلق مدل کسب و کار (Business Model Generation)

خلق مدل کسب و کار

اگر به حوزه‌های کارآفرینی و استارتاپ علاقه دارید یا اینکه به فکر یک کسب و کار جدید هستید، معمولا با این پیشنهاد روبه‌رو می‌شوید. در واقع در میان تمام کتاب‌هایی که درباره خلق مدل کسب و کار نوشته شده‌اند، کمتر کتابی به اندازه کتابBusiness Model Generation نوشته استروالدر به شهرت جهانی رسیده است.

این کتاب حاصل تلاش‌های استرووالدر در دوره دکتری بوده که به کمک استاد ایشان نوشته شده است. سبک چاپ، نوشتار و گرافیک این کتاب یکی از بهترین‌ها در جهان در حوزه کسب‌وکار است که ما را از فضای خشک و بی‌روح کتاب‌های مدیریتی رایج در دنیا جدا کرده و در فضای شاد و انرژیک کسب‌وکارهای نوپا رها می‌کند. در این کتاب ابزار یا مدلی به نام Business Model Canvas یا بوم کسب و کار پیشنهاد می‌شود که به کمک آن می‌توانید بخش‌های مختلف مدل کسب و کار خود و ارتباط آنها با یکدیگر را به شیوه‌ای ساده‌، قابل فهم و کاربردی توضیح دهید. بوم مدل کسب‌وکار را معمولا قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار تهیه می‌کنند و یکی از بهترین ابزارها در حوزه استراتژی قبل از شروع سازمان به‌شمار می‌رود.

کتاب خلق مدل کسب و کار، در ۹ بخش آماده شده است که در واقع با ۹ نوع سوال مواجه می‌شویم که اگر به پاسخ آن‌ها فکر نکنیم پس از شکل گرفتن و توسعه کسب و کار، با هزینه‌های جدی و هنگفت پاسخ آنها را خواهیم آموخت. این کتاب توسط انتشارات آریاناقلم به زبان فارسی و در ۳۰۰ صفحه ترجمه شده است و  خوشبختانه کیفیت ظاهری زیبای کتاب به‌خوبی حفظ شده است.

توصیه ما این است که برای تسلط بیشتر به بخش ارزش‌های کلیدی کسب‌وکار، کتاب طراحی ارزش پیشنهادی و برای توسعه کسب‌وکار شخصی خود، کتاب مدل کسب‌وکار شما را از همین نویسنده نیز مطالعه کنید.

۲)کتاب نوپای ناب (The Lean Startup)

کتاب نوپای ناب the lean startup

کمتر نویسنده‌ای را می‌توان یافت که صرفاً با یک کتاب، آن هم در سنین جوانی و میانه‌ی دهه‌ی چهارم زندگی، در میان نظریه پردازان کلاسیک مدیریت و کسب و کار برای خود جایگاهی یافته باشد. اتفاقی که برای اریک ریس با کتاب The Lean Startupp افتاد. عنوان این کتاب را می‌توان در فارسی به نوپای ناب و یا کسب و کار نوپای ناب ترجمه کرد.

مطالعه بیشتر:  نشر چشمه با ۱۱۰۰ عنوان کتاب در سی‌امین نمایشگاه کتاب حضور می‌یابد

یکی از علت‌های مطرح شدن گسترده کتاب نوپای ناب را می‌توان ناشی از فقر کتابهای کاربردی در حوزه کارآفرینی در سراسر جهان دانست. اریک ریس، کارآفرین، نویسنده و مدرس سرشناس مدرسه کسب و کارهای هاروارد از چهره های برجسته حوزه فناوری است. اریک ریس در این کتاب رویکرد مرسوم به کارآفرینی را به چالش کشیده و تلاش کرده با معرفی رویکرد نوپای ناب، گامی در جهت ارتقای احتمال موفقیت کسب‌وکارهای نوپا بردارد. پیاده‌سازی این رویکرد به موفقیت کسب‌وکارهای زیادی منجر شده که داستان برخی از آن‌ها در همین کتاب آورده شده است. نوپای ناب به شما یاد می‌دهد که به جای تلف کردن وقت خود برای ساخت برنامه‌های کسب و کار پیچیده به تست چشم انداز خود به صورت مستمر بپردازند و خود را با شرایط تطبیق دهید قبل از آنکه دیر شده باشد.تام ایسنمن، استاد کارآفرینی مدرسه‌ی کسب‌وکار هاروارد، درباره‌ی این کتاب گفته است:

اریک به ما نشان داد چگونه بر فضای عدم‌قطعیت کسب‌وکارهای نوپا غلبه کنیم. رویکرد او بسیار دقیق و تجویزهایش عملی و امتحان پس‌داده هستند. نوپای ناب طرز فکر ما را در مورد کارآفرینی تغییر خواهد داد. زمانی‌که نرخ موفقیت کسب‌وکارهای نوپا بهبود یافت، این کتاب می‌تواند بیش از هر کتاب مدیریتی که در این سال‌ها نوشته شده است در ترقی رشد اقتصاد جهانی نقش ایفا کند.

این کتاب به کوشش «محمدجواد احمدپور» و «سیدعلی فاطمی خوراسگانی» به فارسی برگردانده شده است. مقدمه‌ای به قلم دکتر فیض‌بخش، استاد کارآفرینی دانشکده‌ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در آغاز کتاب آمده است . کتاب حاضر که پرفروش‌ترین کتاب سال ۲۰۱۳ آمازون در حوزه‌ی کارآفرینی بوده و جزو لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار دارد. کتاب نوپای ناب را انتشارات «ستکا» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.

۳) کتاب از صفر تا یک (Zero to One)

کتاب از صفر به یکzero to one

کتاب صفر تا یک، کتابی است که برای بسیاری از ما حتی اگر ایده استارتاپی خاصی هم نداریم لذت بخش و الهام‌بخش است. کتابی به قلم پیتر تیل، خالق شرکت پی پال. صفر تا یک به توصیف پروسه ایجاد چیزی جدید از هیچ می‌پردازد. در واقع ایده کتاب در تقابل با ایده هایی است که از۱ شروع می کنند، یعنی فقط به بهبود چیزی که قبلا وجود داشته بسنده می‌کنند. این کتاب با مقدمه فوق‌العاده‌زیبایی شروع می‌شود که تاثیرگذارترین بخش آن را برایتان جدا کردم:

بیل گیتس بعدی دیگر سیستم عامل نمی‌سازد، لری پیج بعدی، موتور جستجو نمی‌سازد، اگر این افراد را کپی می‌کنید از آن‌ها چیزی یاد نمی‌گیرید.

صفر تا یک به شما نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های صفر تا یکی بسازید و چگونه ارزش‌های جدید به دنیا اضافه کنید. این کتاب توسط میلاد بشیری، در ۱۷۴ صفحه با تلاش انتشارات میلکان به چاپ رسیده است.

۴) کتاب گوگل چگونه کار می‌کند ( How Google Works )

کتاب گوگل چگونه کار می کند

کتاب گوگل چگونه کار می‌کند نوشته‌ی مشترک اریک اشمیت، مدیرعامل سابق و مشاور فعلی گوگل و جاناتان روزنبرگ، مدیر ارشد محصولات سابق گوگل است که توسط فاطمه مشایخی به یاری نشر سیوا به فارسی برگردانده شده است. این کتاب به مباحث جذابی مثل شرکت گوگل چگونه شکل گرفت و چگونه رشد کرد می‌پردازد و از شیوه‌های مدیریت و رهبری در گوگل سخن می‌گوید.

مطالعه بیشتر:  ۵ پیشنهاد فوق العاده برای خرید از نمایشگاه کتاب (بخش سوم: روانشناسی)

کتاب گوگل چگونه کار می کند، کتابی جذاب شامل درس‌هایی است که جاناتان و اریک در زمان شکل‌گیری گوگل امروزی آموخته‌اند. نویسندگان کتاب تبیین می‌کنند که چگونه فناوری، تعادل قدرت را از سمت شرکت به مصرف‌کننده منتقل کرده است و اینکه در چنین چشم‌اندازی که مدام در حال تغییر است، تنها راه موفقیت، خلق محصولاتی برتر و جذب نسل جدیدی از کارکنان چندبعدی است که اریک و جاناتان، آن‌ها را خلاق‌های باهوش می‌نامند. این کتاب که به شکل صوتی نیز در دسترس کاربران ایرانی است، همواره پای ثابت پیشنهادهای کارآفرینان قرار دارد، چرا که بیشتر از چندین دوره‌ی آموزشی و سمینار به مهارت‌های شما خواهد افزود.

۵) کتاب ایده عالی مستدام  (Made to Stick)

کتاب ایده عالی مستدام

این کتاب ترجمه یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیای کسب وکار به نام Made TO Stick نوشته براردان هث است که در آن با ۶ کلید طلایی برای عالی و مستدام کردن ایده هایتان آشنا می شوید.

این کتاب مثال‌های متنوعی از مشاغل و افراد گوناگون را شامل می‌شود و به همین دلیل اکثر سلایق را پوشش می‌دهد. در ارتباط با نام این کتاب، این نقل قول از زبان ناشر بسیار جلب نظر می‌کند:

در ارتباط با عنوان کتاب لازم به ذکر است از همان روزهای آغازین ترجمه این کتاب، انتخاب نام مناسب برای آن یکی از چالش‌های ذهنی ما بود ترجمه کلمه به کلمه عنوان آن چندان مناسب نبود و از طرفی آموزه‌های کتاب به ما تاکید می‌کرد عنوانی را انتخاب کنیم که غیرمنتظره، ساده و به یادماندنی باشد. نام‌های بسیاری پیشنهاد شد و در نهایت «ایده عالی مستدام» نامی شایسته‌تر دیدیم و آن را برگزیدیم.

از روی عنوان اصلی انتظار می‌رود که کتاب حاوی انواع روش‌ها برای ایده‌پردازی و خلق راهکارهای خلاقانه باشد اما بر خلاف عنوان باید گفت که اینطور نیست و کتاب بیشتر به موضوع ماندگار کردن یا غنی کردن ایده‌هایی می‌پردازد که از قبل خلق شده‌‌ باشند. برادارن هیث (چیپ هیث و دن هیث) که از مشاوران ارشد شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و بیناد کارآفرینان اجتماعی آمریکا هستند در این کتاب با مثال‌های فراوان سعی کردند که اصولی نظامند که می‌تواند یک ایده را ماندگار کند را تحریر کنند.

کتاب Made To Stick را انتشارات آریانا قلم با ترجمه خوب و روان آقایان مجتبی اسدی و سید رامین هاشمی به بازار کتاب عرضه کرده است.

جدا از ۵ پیشنهاد ویژه ما، کتاب رهبری سرالکس فرگوسن، ترجمه حسین گازر از نشر کوله پشتی را برای کسانی که به مدیریت در حوزه منابع انسانی علاقه‌مندند، به شدت توصیه می‌کنم.

بدون تردید کتاب‌های بسیار دیگری را نیز می‌توان به این لیست اضافه کرد که سعی کردیم ۵ مورد از بهترین‌ها را برای شما انتخاب کنیم. این لیست با پیشنهادهای شما کامل می‌شود، پس در بخش نظرات، ما را در تکمیل این لیست یاری دهید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *